Přihlásit
Uživatelské jméno:
Heslo:
[Registrovat]
[Obnovit účet]


Poslední příspěvky
Psané vtipy a vtipné texty
Naposledy mapsal:  Albedo
2014-05-28 08:02:39
Chyby na stránkách. info o úpravách...
Naposledy mapsal:  Albedo
2013-12-16 13:15:10
USB hosting
Naposledy mapsal:  Albedo
2012-10-09 14:44:09
Přetaktování a podtaktování - Výkon a sp
Naposledy mapsal:  Albedo
2012-04-16 07:58:59

Hodiny


19/11/19

Anketa


Pro zobrazení ankety musíte být přihlášeni!Reklama

Vysvětlení některých pojmů u Android telefonů. (při flashování, taktování...)

Kategorie: software
Datum přidání: 15-04-2012 20:27:25

Root:
Root je termín převzatý z Linuxu a označuje systémového superuživatele. Ten má neomezený přístup ke všem součástem softwaru telefonu. Je to obdoba správce systému, jak ho znáte z desktopových Windows. Ve výchozím nastavení telefonu máte práva prostého uživatele a vámi stažené aplikace rovněž. Nemohou například manipulovat s informacemi na systémovém oddílu, a jakkoliv tak ovlivňovat vlastnosti celého systému.
A proto je potřebný pro spuštění některých aplikací, aby měli přístup ke změnám v systému. Po úspěšném rootnutí telefonu se zobrazí mezi aplikacema ikonka - nejčatěj s obrázkem Androida nebo lebky, popřípadě obdobný obrázek, s názvem "superuser". Při spuštění aplikace, která vyžaduje root telefonu, se vám zobrazí dialogové okno superuser účtu pro povolení. Root se dá provést vícero způsoby. Použít PC sofware (Oneroot, Superoneclick aj. - Eclair a Froyo), nebo flashnutím kernelu (jádra) který už root obsahuje (u Gingerbread)

UnRoot:
Odstranění Rootu z telefonu. Děla se opačným procesem než samotný Root. Pro Eclair a Froyo PC software (Oneroot, Superoneclick aj.) U Gingerbread flashnutím originál Kernelu.

Bootloader:
Nebo-li Zavaděč. Jedná se defakto o samostatný program primárně sloužící ke spuštění neboli zavedení operačního systému po spuštění zařízení. Přesněji řečeno k nahrání jádra OS do operační paměti. Je to "low-level" kód, který říká telefónu jak se zapnout a najít systemový kernel. Bootloader obvykle býva na základní desce ve stálé paměti. Většina moderních zavaděčů však zvládá mnoho dalších funkcí.  Kromě předání parametrů operačnímu systému, různých testů a dalších funkcí nápomocných při havárii OS patří mezi nejdůležitější funkci mobilních zavaděčů smazání a nahrání nové ROM. Pokud máte zavaděč odemčený, lze se do něj dostat tak, že při zapínání telefonu přidržíte nějakou kombinaci kláves (Troj hmat). Tuto kombinaci má však každý telefon odlišnou.
 Mezi nejznámější alternativní zavaděče patří například ClockWorkMod Recovery. Beží ještě před tím, než se telefon spustí.

Kernel:
Je to hlavní část vlastního operačního systému. N Kernel je základem operačního systému a především zajišťuje komunikaci mezi hardwarem a softwarem. Mezi jeho hlavní součást patří Drivery (ovladače), které zařizují právě onu komunikaci. Dále také zajišťuje správu procesů, správu paměti, správu napájení, zajišťuje síťové spojení atd. Android nepoužívá vlastní jádro, ale využívá Linuxové jádro, standardně ve verzi 2.6.

Knihovny (Libraries):
Nativní knihovny androidu jsou napsány v C/C++ a jedná se o základní funkce systému. Surface manager se stará o zobrazování aplikací a jejich vrstvení. Open GL a SGL jsou knihovny pro práci s grafikou. Open GL pro 3D grafiku a SGL pro 2D Grafiku. Media Framework slouží k práci s mediálními soubory. Obsahuje například kodeky pro různé formáty audia a videa. SQLite slouží pro ukládání a práci s daty. Webkit je opensource vykreslovací jádro pro webový prohlížeč, FreeType se stará o vykreslování písma a SSL se stará o šifrování a zabezpečení přenosu dat. Také zde najdeme základní C knihovny.

Android Runtime a Dalvik Virtual Machine:
Tato vrstva slouží primárně pro běh aplikací. Jelikož nejsou aplikace napsány v nativním kódu, ale v Javě, nachází se zde Dalvik Virtual Machine, což je aplikační virtuální stroj, který se stará o převod kódu ve kterém jsou napsané aplikace do nativního kódu. Důvod, proč nebyl zvolen Java VM, ale byl vyvinut vlastní virtuální stroj, je především licenční. Java VM a jeho součásti totiž nejsou opensource. Dále se zde nachází standartní Java knihovny.

Trojhmat:
Způsob, metoda, jak se dostat do Download modu nebo Recovery modu (CWM)

Download mode (volume down & home & power):
Je to "mód, režim" ve kterem lze provádět flash telefonu. S download modem můžete pracovat nezávisle na tom jakou máte Rom či Kernel. Tento mód se vyvolává pokud potřebujete udělat softwarové zásahy v telefoně (nahrávat nový fw/kernel/a atd). Instalace probíhá pomocí kabelu a PC sofwaru ( Odin ). Přípona souborů pro flashování přes odin *.tar (*.md5)

CWM (volume up & home & power):
Vzhledově to připomíná "BIOS", skryté menu telefonu, kde můžete provádět několik úkonu pro správu vašeho telefonu. Zálohovat systém i celá data aplikací, Flashovat zip soubory nečastěji Custom Rom, kernely.... různé doplňující udělátka pro vaši Rom. Možnosti v CWM záleží na vaši verzi. (Restart, zálohování a obnovování dat a systému, flash zip souborů, vymazání Dalvik paměti, Lagfix, tweakování...)

ROM-FW:
Jsou nashromážděné programy, které ve výsledku tvoří uživatelské rozhraní a komfortnější ovládání telefonu. Jedná se o základní verzi firmwaru.

Custom Rom:
V překladu "vlastní rom". I laik odvodí, že se bude jednat o různé doúpravy základních romek. Vesměs se jedná o doladění uživatelských možností, celkového nebo částečného vzhledu Rom, přidání uživatelských aplikací a podobně. Custom Rom volíme vždy podle základní Rom. Pokud mám Rom, nebo-li FW XXJVP tak budu hledat a instalovat Custom Rom pro JVP.

Deodexed ROM:
Může se zasahovat do čehokoliv, taková Rom bude vždy pracovat s vašimi změnami. Instalace aplikací, měnění themat a podobně.

Odexed ROM:
Nemůže se nic měnit, přidávat systomeve vecicky, měnit themata, mozna nemusi spravne fungovat ani custom rom (pokud neni i pro odexed verzi )

Lagfix:
Možnost která odstraňuje lágování telefonu (trhání při přecházení mezi obrazovkami aj.) Lagfix se převádí z továrního RFS označení na EXT4. Jinými slovy to zrychlí přechody. Pohyby jsou pak plynulejší. Před flashováním Custom Rom či Kernelu se doporučuje lagfix vypnout a po té zapnout.

Modem:
Samostatná část Rom, která má jediný úkol a to starat se o GSM volání a GPS. ( kvalita hovorů, rychlost připojení k GSM síti, síla signálu, výdž baterie apod.

EFS:
Jedná se o systémové soubory ve složce. Obsahuje důležité informace o telefonu. Nejdůležitější z nich je zřejmě IMEI a Product Code. Po zakoupení telefonu se doporučuje tuto složku zálohovat pro pozdější návraty do původního stavu. Proč? protože flashováním neoficiálních fw se tato složka přepisuje. V servisu by tak poznali, že v telefoně proběhli nežádoucí úpravy (ztráta záruky). Zálohování pomocí třeba Root Explorer aplikace třeba do počítače.

CSC (country sales code):
Jedná se o označení kódu země pro kterou byl telefon vyexpedován. Stejně jako Product code bude slouží k tomu, aby mohli aplikace jednoduše zjistit ve které zemi se nachází daný telefon a podle toho nabízet nastavení, další aplikace, dle zvyklostí daného regionu či země. Třeba bez XEZ lokalizace což je označení pro ČR Vám nepůjde do klasické klávesnice nastavit česká T9. I když třeba u smartfonů Samsung to třeba neplatí. Flashuje se většinou přes Odin. Přípona souboru *.tar (*.md5). Ale u Samsungu stačí na klávesnici telefonu vyťukat *#272*IMEI# kde IMEI je vaše číselné IMEI, potvrdit, zvolíme CSC a hotovo! POZOR, provede se hard reset - vymaže veškeré aplikace a data!

Odin:
Jde o software na počítači pomocí kterého se flashují veškeré FW a Kernely v Download Modu telefonu. Příklad: Nahrajete si ofiko FW gingerbread 2.3.3 a budete chtít jiný kernel, vylepšený na stejno verzi fw. Pomocí Odinu ho tak donahrajete. Přepíše se a máte jiný kernel.

Custom Rom verze WIPE:
Při flashování vymaže všechny aplikace z telefonu a nahradí svými.

Custom Rom verze NO WIPE:
Při flashování ponechá stávající aplikace a data v telefonu a vlastní, které ma navíc k tomu doflashuje.

BusyBox:
Jde o sestavu kapacitně velmi malých jednoduchých utilitek, založených na Linuxu, které podporují práci s telefonem. BusyBox se spouští do paměti při bootu ještě před spuštěním kernelu.
Zkusím jinak: je to příkazová řádka, která integruje do sebe více utilit a výsledek je menší a okleštěnější. Když je málo místa nebo málo paměti, tak se člověk spokojí s okleštěnými věcmi. Používá se hlavně do různých malých krabiček - routříků, set-top-boxů, mobilů a pak do initramdisků většiny distribucí, aby byl initramdisk rozumně malý.

Zipaligned:
S zipaligned aplikacemi pracuje android rychleji.. je to něco jako "vypatchování" aplikací..Aplikace tak mají menší spotřebu RAM při jejich spouštění. V globálu to znamená, že systém má více prostoru využít volnou Ram k jiným operacím. Systém má tak tendenci být svižnější a zvládat více informací během jedné procedury.

Tweaks:
S tweaks pracuje telefon rychleji na základě daného typu tweaku.. Jsou tweaks na vylepšení výdrže baterie na úkor rychlosti, a zas na vylepšení rychlosti na úkor baterie.

IMEI:
Je v podstatě identifikační číslo telefonu ...Každý telefon má svoje vlastní IMEI číslo a měnit ho je protizákonné. To se týká kradených telefonů. Ps: IMEI se nacházi ve složce EFS. Zjistění:*#06#

Product Code:
Product Code obsahuje informace o tom, ve které lokalitě, zemi se telefon nachází. Často se mění s flashovánim různých custom ROMek...Proto je dobré po koupi telefonu si ho zálohovat pro pozdější obnoveni (kvůli lokalizaci telefonu). Ps: Product Code se nachází ve složce EFS.
Zjištění 1:
-připojit telefon k pc kabelem.
-nabídka start>spustit>regedit>následně je potřeba se proklikat touto cestou HKEY_Current_User>Software>Samsung>Kies>DeviceDB>1 a zde je třeba najít položku ProductCOde. Bude ve formátu GT-I9000HKD*** kde místo hvězdiček, tj. poslední tři znaky, určují product code.
Zjištění 2:
*#272*tvůj_IMEI#

OC/UC/OV/UV:
Je to označení u kernelů, které říká že je možné tento kernel taktovat nahoru, či dolů. Doplňující aplikace pro změnu taktu je třeba aplikací k tomu určených: SetCPU, Pimp My CPU, ... (jen u kernelů, které taktování podporují)
OC - Over Clock-přetaktování
UC - Under Clock - podtaktování
OV - Over Voltage - nastavení vyššího napětí na procesoru nebo grafice
UV - Under Voltage - podvoltovaní

Na mém taktovaném SAMSUNG GALAXY NOTE mám například procesor nataktován na maximální frakvenci 1616MHz a při tom je kvůli stabilitě napětí na procesoru o 50mV větší, a v režimu STAND BY (pohotovostní režim, displej vypnutý), běží procesor místo na původních 200MHz pouze na 50MHz s napětím o 50mV nižším, čímž jsem dosáhl spotřeby baterie cca 1% za 1,25 hodiny !!!

Wipe cache:
Doporučuje se použít výmaz cache při přechodu na jiny fw, i refhlash. Jde o oddíl vyrovnávací paměti.

Wipe Dalvik cache:
Je speciální oddíl, kam se ukládá spustitelný kód aplikací, které jsou napsané v Java. Pokud nainstalujete novou aplikaci a poprvé spustíte, uloží se do dalvik cache a pak se spouští už jen odtud. To může někdy dělat problémy při upgradech ROM. Proto se doporučuje ji vždy pro jistotu vymazat.

Procesor:
Ve zkratce - ARMv6 jsou starší procesory, ARMv7 mají novější modely (včetně Galaxy S2, NOTE...). Procesory mají ještě přesnější značení.
Samsung používá vlastní Hummingbird, Snapdragony jsou jednojádrové ostatních značek (např. HTC), nověji se používají dvoujádrové - Tegra u ostatních, Exynos u Samsungu.

Grafické čipy:
Druhá část termínů jsou grafické čipy. Samsungy mají PowerVR (PowerVR SGX540), NOTE má MALI400 MP4 (čtyřjádrová grafika). Adreno jsou ostatní značky. Dvoujádrové mají zas jiné (povětšinou ta Tegra - což je sada procesoru i grafického čipu).
Komentáře

Žádné komentáře

Podpořte nás...

Nejnovější články
Recenze fotoknihy od Saal Digital
- [Přidáno: 29-10-2016 11:36:25]

Kdo má větší ZOOM, není větší král!
- [Přidáno: 22-09-2013 11:47:10]

Čištění a opravy objektivů, DSLR zrcadlovek v Olomouci
- [Přidáno: 15-03-2013 10:34:06]


Online Uživatelé
Nikdo není Online

Sociální sítě
CZIN.eu
servis, opravy, úpravy HW, PC, lokalizace výv
KruSH (KRUmpholc Software & Hardware)

Propagujte i svojí stránku

Vytížení serveru
0.6517 %
0.6517%


Naposledy upraveno 6.12.2013 01:19 -|- -|- KruSH (c)2006-2014
-|- Krumpholc Software&Hardware -|-
-|-RSS Info -|- Vývoj: jan.krumpholc@krush.cz
Jan Krumpholc
fotograf, fotoslužby
opravy fototechniky digitální a analogové
čištění DSLR snímačů
vývoj a lokalizace ANDROID a PC aplikací
obnova dat
opravy, úpravy PC,telefonů a elektroniky
provozování serverů, datacenter
konzultace
IČ: 03119980
Krumpholc Software&Hardware -|-
-|-RSS Info -|- Vývoj: jan.krumpholc@krush.cz