Přihlásit
Uživatelské jméno:
Heslo:
[Registrovat]
[Obnovit účet]


Poslední příspěvky
Psané vtipy a vtipné texty
Naposledy mapsal:  Albedo
2014-05-28 08:02:39
Chyby na stránkách. info o úpravách...
Naposledy mapsal:  Albedo
2013-12-16 13:15:10
USB hosting
Naposledy mapsal:  Albedo
2012-10-09 14:44:09
Přetaktování a podtaktování - Výkon a sp
Naposledy mapsal:  Albedo
2012-04-16 07:58:59

Hodiny


19/11/19

Anketa


Pro zobrazení ankety musíte být přihlášeni!Reklama


Obecně o torentech - Na začátek stránky

Co je to bittorrent (torrent)?

Bittorent je P2P protokol jehož autorem je Bram Cohen. Slouží pro sdílení dat mezi uživateli. Využívání bittorrent protokolu je o něco jednodušší než využívání ostatních P2P sítí a proto patří mezi nejoblíbenější. Bram Cohen vymyslel BitTorrent proto, aby při šíření linuxových distribucí nedocházelo k přetěžování FTP serverů. BitTorrent tedy funguje zcela opačně. Čím větší počet uživatelů stahuje soubor, tím větší je dosahováno rychlosti. Při využití bittorrent protokolu se nestahuje z centrálního serveru s omezenou kapacitou, ale od všech ostatních uživatelů. Každý leech odesílá ostatním leechům ty data která se mu už podařilo stáhnout. V bittorrentu není místo pro sobecké uživatele kteří mají v plánu jen stahovat bez odesílání dat. Každý uživatel, který utne odesílání dat před tím než odešle stejné množství dat které stáhl je vrahem bittorrentu. V bittorrentu by mělo platit „kolik stáhnu, tolik odešlu“.


Co je to tracker?

Tracker je server ne kterém je uloženo mnoho .torrent souborů pomocí kterých si registrovaní uživatelé trackeru vyměňují mezi sebou data.Tracker zajišťuje propojení klientů což má za následek minimální zátěž serveru.


Co je to klient?

Klient je program pomocí kterého stahujeme, odesíláme data a vytváříme .torrent soubory.


Který klient je nejlepší?

Nejdoporučovanějším klientem je µTorrent ( microTorrent) jinak nazývaný též uTorrent. Je to jednoduchý a nenáročný klient, šetřící Vaše systémové prostředky. Pokud jste začátečník je pro Vás µTorrent ideální jelikož se jedná o nejpoužívanějšího klienta a proto se snadněji dočkáte rady a pomoci. Není potřeba v klientovi nic složitě nastavovat, pouze zakázat DHT, nastavit rychlost Vaší linky a povolit port pro µTorrent ve firewallu. Další uživatelsky přívětivý klient je Vuze, kterým dle vlastních zkušeností dosahuji o cca 10% větších rychlostí.


Co je to .torrent soubor?

.torrent soubor je malý soubor vytvořený buď Vaším klientem pro sdílení nebo přímo programem MakeTorrent pro vytváření .torrent souborů. Tento malý soubor obsahuje informace o námi nabízených datech jako je velikost, počet, druhy a názvy souborů, informace o trackeru, přes který data sdílíme a kontrolní součet (Hash) velikostí bloků torrentu.


Co je to ratio?

Ratio je poměr odeslaných a stažených dat. Ratio 1 znamená, že jsi odeslal stejné množství dat, které jsi stáhnul. Pokud ratio nepřiměřeně klesá, znamená to, že máš problém. Zastav stahování a uploadni na tracker vlastní torrent. Seedováním (odesíláním dat) si zajistíš větší ratio. Na trackerech bývá většinou minimální povolené ratio 0.7


Kdo je seed, leech a peer?

Seed je distributor, který má 100% dat torrentu, Leech je uživatel, který torrent stahuje, popřípadě odesíla data dalším uživatelům Peer jsou všichni uživatelé připojení v síti Leechem(správnější je pojem leecher) bývá také nazýván neslušný peer, který má velmi malý poměr uploadu/downloadu, nebo který opustí swarm hned po tom, co se stane seedem.


Co je to DHT?

DHT (Distributed Hash Table) v podstatě nemá s bittorrent protokolem nic společného. Jedná se jen o jakousi „vrstvu“ přidanou k torrentu která umožňuje komunikaci klientů mimo tracker. Toto je výhodné například při výpadku trackeru, ovšem jen tam kde není potřeba držet ratio. Pokud používáte DHT může se Vám lehce stát že budete obdarování BANem pro podvod s ratiem, jelikož tracker bude zasílat nepravdivé informace o přenesených datech. Navíc se Vám nemusí započítávat upload. Doporučuje se proto všem mít vypnuté DHT. Na našem trackeru je ale zatím DHT povoleno, jelikož je tu docela málo uživatelů, a se zapnutým NATem se sem tam něco odesílá i od pasivních uživatelů.


Uživatelský účet - Na začátek stránky

Je nutné se registrovat?

Ano, je to nutné. Na tracker mají přístup pouze registrovaní členové.


Zaregistroval/a jsem se,co teď?

V prvé řadě by se měl každý nově registrovaný člen seznámit s prostředím, ve kterém se ocitnul. Tzn. přečíst si pravidla, navštívit fórum a přečíst si texty s radami pro začátečníky. Rozhodně není dobré řešení začít hned psát adminům a moderátorům s dotazy jak stahovat a uploadovat. Většina otázek již byla zodpovězena ve fóru.


Jak zobrazím avatar ve svém profilu?

K zobrazení avataru je potřeba aby se obrázek nacházel někde na netu. Pokud máte obrázek u sebe v PC je nejprve potřeba nahrát ho na nějaký sklad obrázků. Osobně doporučuji ImageShack. Pokud se zaregistrujete budou se Vám obrázky ukládat pod Váš účet ke kterému máte kdykoli přístup a obrázky můžete také editovat. Poté co budeme znát url adresu obrázku (http://.....) si ji zkopírujeme , na trackeru klikneme na odkaz:„Váš účet“ - „Nastavení účtu“ poté zkopírovanou adresu vložíme do kolonky „Avatar (url):“


Co je PID (Passkey)?

PID je Váš osobní identifikační kód, a proto je TAJNÝ!! Ani admini neznají Váš PID. Nikdy Váš PID nezveřejňujte! Každý kdo zná Váš PID může stahovat na Váš úcet!... Dříve bylo stahování torrentu vázáno na IP adresu. Pokud jste se na stránky trackeru přihlásili z jiné IP než z té, ze které jste stahovali a odesílali data byla komunikace trackeru s klientem okamžitě přerušena. Dnes díky PIDu můžete seedovat z domova a na stránky se připojit třeba z práce nebo od kamaráda. Také můžete sdílet data z více IP najednou. To umožňuje PID, protože je vázán s Vaším účtem. Ve vašem účtu je možnost resetu PID klíče, tuto možnost ovšem nejdříve prodiskutujte s ADMINem. Při změně PID totiž již nedokončíte načatá stahování, a nebudou fungovat seedy dříve stažených torentů.


Co je to BAN?

BAN je zákaz přístupu. Uděluje se za porušení pravidel, ať už za hrubé chování, podvod nebo nevyplnění povinných informací do profilu.BAN může být buď na nick, email nebo na IP podle závažnosti přestupku a může být buď dočasný, nebo trvalý. U nás, než dáme BAN, posíláme uživateli upozornění, a až po nezjednání nápravy BANujeme.Jak vytvořím .torrent soubor a přidám ho na tracker?

torrent soubor vytvoříte buď Vaším klientem nebo přímo programem Maketorrent na vytváření torrent souboru. Při uploadu torentu uvidíte nahoře malý návod.


Stahuji soubor, který je seedován, přesto ke mně žádná data neproudí.

S největší pravděpodobností budete pasiv, stejně tak jako uživatel, který data odesílá. Pasiv nemůže stahovat od pasiva protože neprůchozí porty jim neumožní komunikaci. Požádejte některého jiného uživatele (aktiva) o přemostění. Ve chvíli kdy torrent začne stahovat aktiv bude již stažená data odesílat Vám.


Jak poznám, jestli jsem aktiv nebo pasiv a co to znamená?

Jestliže je Váš PC napojen přímo do internetu, pak máte veřejnou IP a jste aktiv. Jste-li součástí privátní sítě a jste schovaní za routerem, pak máte neveřejnou IP a jste pasiv. Zatím co aktiv může stahovat od všech uživatelů, pasiv se s pasivem nespojí. Není mezi nimi možná komunikace.


Jsem pasiv. Můžu se stát aktivem?

Byla-li Vám providerem přidělena neveřejná IP adresa, můžete ho požádat o přidělení veřejné IP adresy. Některý provider Vám veřejnou IP přidělí zdarma, některý za to bude chtít příplatek. Příplatky jsou různé. Někdy providerovi postačí jednorázový poplatek, jindy se budete muset smířit s tím, že budete platit měsíčně o něco víc. Měsíční poplatek za veřejnou IP může být 50,-, 100,- ale klidně i 500,- korun. Vždy záleží na providerovi. Pokud Vám z nějakého důvodu nebude chtít přidělit veřejnou IP, můžete ho alespoň požádat o namapování portu. Máte-li sami přístup k nastavení routeru, můžete si port namapovat sami.


Jak seedovat jeden torrent na více trackerech...

Je přísně zakázáno seedovat jeden torrent na více trackerů přidaním trackeru (announce) do torrentu. V každém torrentu můžete mít pouze jeden tracker.


Co je to SeedBonus?

Uživatelé, kteří seedují, tedy odesílají data, jsou odměňováni seedbody, které mohou následně ve svůj prospěch zhodnotit. Seedbody je možné směnit za body, potřebné pro získání vyššího levelu, nebo za které si případně můžete navýšit svůj upload, na placených trackerech zakoupit pozvánku pro uživatele zdarma, či prodloužit účet.


Přišla mi žádost o reseed. Co to znamená?

Žádost o reseed je žádost o opětovné spuštění seedu torrentu.Žádost o reseed je zasílána všem uživatelům kteří torrent kompletně stáhli.


Jak splním žádost o reseed? Co dělat v případě že data již nemám na disku?

*Máte-li data i torrent stále na disku, otevřete pouze v klientovi patřičný .torrent soubor, zadáte umístění dat a po úspěšné kontrole začnete odesílat data. Bude-li chtít klient data stahovat, místo aby je odesílal, znamená to že jste zadali špatně umístění souborů. Stopněte torrent a zadejte složku se soubory znovu. *Máte-li na disku data ale nemáte .torrent soubor, stáhněte si jej z trackeru, otevřete v klientovi, zadejte umístění dat, zkontrolujte soubory a spusťte seed torrentu. *Nemáte-li data na disku ale máte je zazálohované, dostaňte je zpět do PC ve stejném formátu, v jakém jste je stáhli. Stáhněte z trackeru .torrent soubor, otevřete jej v klientovi, zadejte umístění dat která budete odesílat, proveďte kontrolu souborů a spusťte seed.


Podpořte nás...

Nejnovější články
Recenze fotoknihy od Saal Digital
- [Přidáno: 29-10-2016 11:36:25]

Kdo má větší ZOOM, není větší král!
- [Přidáno: 22-09-2013 11:47:10]

Čištění a opravy objektivů, DSLR zrcadlovek v Olomouci
- [Přidáno: 15-03-2013 10:34:06]


Online Uživatelé
Nikdo není Online

Sociální sítě
CZIN.eu
servis, opravy, úpravy HW, PC, lokalizace výv
KruSH (KRUmpholc Software & Hardware)

Propagujte i svojí stránku

Vytížení serveru
0.4734 %
0.4734%


Naposledy upraveno 6.12.2013 01:19 -|- -|- KruSH (c)2006-2014
-|- Krumpholc Software&Hardware -|-
-|-RSS Info -|- Vývoj: jan.krumpholc@krush.cz
Jan Krumpholc
fotograf, fotoslužby
opravy fototechniky digitální a analogové
čištění DSLR snímačů
vývoj a lokalizace ANDROID a PC aplikací
obnova dat
opravy, úpravy PC,telefonů a elektroniky
provozování serverů, datacenter
konzultace
IČ: 03119980
Krumpholc Software&Hardware -|-
-|-RSS Info -|- Vývoj: jan.krumpholc@krush.cz